Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Jak łowić karpie jesienią ???

karp-jesień-jak-lowic

Jesień to dla wielu karpiarzy najlepszy okres na złowienie swojej nowej życiówki. Zmiana warunków pogodowych wpływa nie tylko na ryby, lecz także na wędkarzy, których nad wodą jest coraz mniej. W związku z tym ilość sypanych zanęt jest coraz mniejsza co tylko powiększa kryzys pokarmowy.

karp-jesień-jak-lowic

Wraz ze spadkiem temperatury wody zmniejsza sie aktywnośc karpi. Z tego powodu trudniej jest złowić o tej porze roku "miśka". Nie powstrzymuje to jednak wytrawnych karpiarzy, którzy stawiają na jakość złowionych ryb a nie na ilość. O tej porze roku można liczyć na ciszę nad wybranym akwenem i w spokoju polować na swoją życiówkę.

karp-jesień-jak-lowic

Woda w zbiornikach robi się coraz bardziej przejrzysta, a podwodna roślinność powoli obumiera. Naturalny pokarm karpi jakim są: raki, małże czy szczeżuje wraz z ochłodzeniem wędrują na głębsze partie zbiornika, gdzie temperatura wody jest stała i dzięki czemu mogą przetrwać zimę. Za nimi podążają karpie przygotowujące się do letargu.

karp-jesień-jak-lowic karp-jesień-jak-lowic

GDZIE SZUKAĆ JESIENNYCH KARPI ?

Pierwsza podstawową czynnością przed rozpoczęciem łowienia jest wybór miejscówki. Jednak nie wybieramy miejsca dogodnego dla siebie, gdzie łatwo się rozbić czy dojechać. Wybieramy miejsce w którym jest "wygodnie" karpiom. W zależności od tego czy mamy początek jesieni, czy to już mocno zaawansowana jesień po pierwszych przymrozkach, powinniśmy dobrać odpowiednie miejsce połowu. W pierwsze jesienne dni, gdy możemy jeszcze liczyć na ciepłe słoneczne dni warto wybrać miejsce gdzie mamy możliwość jedną wędką obłowić płytsze miejsca lub nawietrzny brzeg.

karp-jesień-jak-lowic karp-jesień-jak-lowic

Jak wiemy karpie sa rybami ciepłolubnymi, dlatego też czasami miejsce gdzie temperatura wody jest cieplejsza nawet o 1°C może się okazać najlepszym miejscem. Gdy wyjdzie słońce płytsza część zbiornika, podwodne wypłycenia czy też zatoki i miejsca odsłonięte wyspami mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Jesienne karpie mogą liczyć tam na ostatnie promienie słoneczne lub osłone przed zimnym wiatrem.

karp-jesień-jak-lowic

Gdy jednak nadejdzie kalendarzowa jesień, a poranne przymrozki dadzą rybom znak, że najwyższa pora przygotować się do letargu, będziemy zmuszeni zrezygnować z płytszych miejsc i nawietrznego brzegu. Wtedy należy szukać głębokich miejscówek. Najlepszymi miejscami będą te gdzie znajduję się naturalny pokarm.

karp-jesień-jak-lowic

Jednak jeśli nie uda się nam go znaleźć, dobrze jest poszukać podwodnych stoków z dużymi spadkami, miejsc z obumierającą roślinnością w bliskiej okolicy głębszych dołków. Dobrymi miejscami są muliste dno przeorane przez karpie a także twarde dno z podwodnymi zawadami (drzewo lub kołki) gdzie ryby mogą liczyć na spokój.

karp-jesień-jak-lowic

W deszczowe dni unikajmy łowienia na płytszych partiach wody.Najczęściej wybieranymi przezemnie głębokościami są miejsca w przedziale 3 do 5 metrów, choć zdażają się także miejsca gdzie głębokość sięga 7 m.

NĘCENIE KARPI JESIENIĄ

Zarówno tak jak latem staraliśmy się przyzwyczaić karpie do odwiedzania jednego miejsca sypiąc kilka dni przed zasiadką smakowite kąski, tak samo jesienią powinniśmy przygotować sobie łowisko. Po znalezieniu miejscówek powinniśmy rzucać w wybrane miejsca ok 1 kg kulek (ilość zależy od zbiornika) co 2 - 3 dni przez okres 10 - 12 dni. Jak wiadomo, metabolizm ryb w tym okresie zwalnia, dlatego też ograniczamy znacząco ilość zanęt w porównaniu do okresu letniego. Stawiamy za to na jakość zanęt oraz odpowiednie zbilansowanie peletów czy kulek. Karp o tej porze roku szuka treściwego pokarmu, który będzie mógł zdobyć małym nakładem sił. Błędem jest sypanie 1 kg kulek w dużym skupisku obok markera podczas przygotowywania łowiska. Kulki powinny być rozrzucone w promieniu ok 3 - 5 metrów od markera, co umożliwia większy ruch ryb na większej powierzchni. Gdy już przystępuje do zasiadki w promieniu 1 m od markera rozsypuje pellet rybny, halibut lub GLM. Na skraju rozrzuconego pelletu umieszczam swój zestaw z woreczkiem PVA, w którym znajduja się pellet i pokruszone kulki i dorzucam dwie garście pokruszonych kulek w okolicy swojego zestawu.

karp-jesień-jak-lowic karp-jesień-jak-lowic

Dodatkowo możemy oblepić ciężarek i kulkę pastą peletową.

karp-jesień-jak-lowic

Przy zastosowaniu woreczków PVA należy zwrócić uwagę na szybkość rozpuszczania się oraz na dziurki, które umożliwiają wydostawanie się powietrza z woreczka. Jeśli woreczek ich nie ma należy zrobić je igłą.W przeciwnym razie może zaistnieć podobna sytuacja jak na zdjęciu poniżej.

karp-jesień-jak-lowic

Woda jesienią jest o wiele zimniejsza niż latem, z tego względu woreczek, który latem rozpuszczał się po 10 sekundach, jesienią może rozpuszczać się znacznie dłużej.

JAKIE PRZYNĘTY NA KARPIA JESIENIĄ ??

Wielu początkujących karpiarzy zadaje sobie pytanie - na jakie przynęty łowić karpie jesienią ?? Jak dużą kulkę stosować jesienią na karpie ??

karp-jesień-jak-lowic

Pierwszą najważniejsza zasadą co do wyboru przynęty jest odpowiednio zbilansowana przynęta. Z racji małej aktywności karpi oraz coraz wolniejszego trawienia, jesteśmy zmuszeni dostarczać rybom najlepiej zbilansowane przynęty. Jeśli decydujemy się łowić na kulki proteinowe, to muszą to być kulki wykonane na jajach o atrakcyjnym składzie dla karpi. Z tego też powodu jeśli dopiero uczycie się robić kulki, i chcecie je wypróbować jesienią nad wodą, lepiej będzie jak zrezygnujecie z własnych i zastosujecie sprawdzone kulki z wyższej półki. Kulki własnej produkcji najlepiej testować wiosną lub latem na wodach komercyjnych gdzie jest dużo karpi. Nie bójmy się o to, że wydamy mnóstwo pieniędzy na przynęty, ponieważ jesienią sypie się do wody o wiele mniej kulek, pelletów i zanęt. W wielu przypadkach wystarczają tylko pokruszone kulki i pellet w woreczku PVA. Zdecydowanie najlepszymi przynetami na karpia jesienią, będą kulki przypominające naturalny pokarm, jak małże, ochotki, czy ślimaki. Dlatego też polecam stosowanie różnego typu kulek GLM, CRAB, HALIBUT czy OCHOTKA. Niezłymi kulkami na jesienne zasiadki okazały się przynęty z dodatkiem czosnku. Czasami zdaża się, że żadna przynęta nie skutkuje, wtedy stosuje białe robaki na klipsie. Wielokrotnie udaje mi się przechytrzyć karpie właśnie w ten sposób.

karp-jesień-jak-lowic

karp-jesień-jak-lowic

WIELKOŚĆ JESIENNYCH PRZYNĘT KARPIOWYCH

Drugim pytaniem jakie najczęściej zadawają sobie młodzi karpiarze, to jak dużą przynętę stosować. Zdania na ten temat są podzielone i każdy ma inne doświadczenie. Jedni uważają że karp szuka treściwego pokarmu i małe przynęty go nie interesują, inni natomiast twierdzą, że karpie są mniej ruchliwe i wyjadają tylko drobne przynety. Ja staram się zawsze dopasować do ryb. Jesienne zasiadki zaczynam od uzbrojenia jednej wędki w kulkę 14 mm a drugiej w kulkę 20 mm lub nieco większą. W ten sposób ryby naturalnie wybierają za mnie na jakie kulki będę łowił do końca zasiadki. Jednak gdy przez większą część swojej zasiadki nie mam brania zmieniam większą kulkę na klips z białymi robakami.

WYRÓŻNIANIE PRZYNĘT KARPIOWYCH JESIENIĄ

Czy dipować swoje przynety karpiowe jesienią ?

karp-jesień-jak-lowic

Moim zdaniem jesień to czas eksperymentów, dlatego powinniśmy próbować wszystkiego, jeśli nie mamy brań. Czasami dipowanie kulek może przynieść negatywne rezultaty, dlatego można swoją przynętę wyróżnić w inny sposób. Jednym z nich jest przełamanie śmierdzącego zapachu słodkim, np. połówką pop-upa (ananasowego, truskawkowego lub bananowego), co spowoduje, że nasza przyneta będzie tańczyć na dnie wraz z ruchami wody.

karp-jesień-jak-lowic

Kolejnym sposobem jest oklejenie kulki pastą pelletową.

karp-jesień-jak-lowic

Ja najczęściej łowie jesienne karpie wykorzystując woreczek PVA z pokruszonymi kulkami i pelletem, który zanurzam w zalewie przed zarzuceniem.

JAKIE ZESTAWY STOSOWAĆ JESIENIĄ NA KARPIE ??

Zestaw końcowy to najważniejsza część naszego sprzętu. Możemy mieć super przynęty, wędki czy kołowrotki, ale jeśli będziemy mieli zestaw, który nie chwyta wargi karpia to nie wyciągniemy żadnego jesiennego karpia. Dlatego też zawsze dbam o to, aby zestaw w wodzie przylegał jak najlepiej do dna i nie płoszył ryb niepotrzebnymi wybrzuszeniami. Jak wiemy jesienne karpie, te największe są najmniej ufne i szybko się płoszą, dlatego też stosuje zestawy dociążone. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie leadcora, który przylega do dna.

karp-jesień-jak-lowic

karp-jesień-jak-lowic

Przypon z fluorocarbonu będzie sztywny i nie widoczny w wodzie, natomiast plecionka w otulinie umożliwi nam zrobienie przyponu łamanego (część przyponu sztywna i druga część miękka).

karp-jesień-jak-lowic karp-jesień-jak-lowic

Jest to rozwiązanie umożliwiające połączenie sztywnego przyponu z naturalną prezentacją przynęty. Przypon musi być trudny do wyplucia i szybko chwytać dolną wargę karpia.

karp-jesień-jak-lowic

Warto również nasz zestaw wyposażyć w ciężarek nie odrużniający się od dna. Osobiście często stosuje ciężarki zrobione z kamieni.

karp-jesień-jak-lowic

CO WARTO ZABRAĆ NA JESIENNĄ ZASIADKĘ KARPIOWĄ ??

Każdy karpiarz, który wybiera się jesienią na zasiadkę powienien pamiętać o ciepłym ubraniu i butach na zmianę. Narzuta na namiot jest rzeczą oczywistą jak ciepły śpiwór. Ogrzewanie namiotu jest możliwe za pomocą piecyków gazowych.

karp-jesień-jak-lowic

Poza tymi oczywistymi rzeczami chciałbym dodać, aby każdy pamietał o zabraniu kapoka ze względów bezpieczeństwa.

karp-jesień-jak-lowic

Wpadnięcie do jesiennej wody nie należy do przyjemnych, tym bardziej, że często nie będzie miał nam kto pomóc. Drugą istotną rzeczą jest pozostawienie oświetlenia na podzie, podpórkach czy też namiocie gdy wypływamy pontonem. Jesienią są gęste mgły, które są spowodowane znacznym parowaniem wody. Gdy wypłyniemy na wiekszą odległość od stanowiska gwarantuje, że będziemy mieli problem z powrotem na stanowisko jeśli nie zostawimy punktu orientacyjnego.Najtańszym rozwiązaniem, które osobiście stosuje jest postawienie znicza na stanowisku tuż przy wodzie, który często wystarcza na kilka nocek. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie oświetlenia rowerowego, które za kilka złotych może załatwić problem.

karp-jesień-jak-lowic karp-jesień-jak-lowic

ŻYCZĘ WSZYSTKIM NOWYCH REKORDÓW ZYCIOWYCH!!!