Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

W 657 przypadkach udało się ustalić miejsce połowu i okazało się, że aż 88% karpi złowiono w wodach stojących, a 12% w wodach bieżących. Co daje wynik 577 karpi w wodzie stojącej i tylko 80 w wodzie bieżącej. Spośród ryb złowionych w wodach stojących 32% złowiono w wyrobiskach pożwirowych, stawach, gliniankach i starorzeczach. Łącznie w tego tupu zbiornikach wyłowiono 186 sztuk. Natomiast w zalewach złowiono 188 sztuk. Najwięcej okazów pochodzi z Sulejowa ( 26 szt. ), Rybnika ( 20 szt. ) i zalewu Szałe ( 17 szt. ). Z jezior pochodzi 148 karpi ( 26% ). W Jeziorze Białym koło Szczecinka złowiono najwięcej bo 12 sztuk. W Jeziorze Leśnym koło Murowanej Gośliny złowiono 8 sztuk. Pozostałe 10% karpi (55 szt.) złowiono w wodach stojących gdzie nie podano charakteru łowiska. Karpie rzeczne były najczęściej odławiane w Odrze ( 29% ) czyli 23 szt., ( 16% ) złowiono w Wiśle, a 18% w Oławie, Narwi, Bugu i Wisłoku ( łącznie 15). 16% karpi czyli 12 szt. złowiono w innych rzekach, jednak były to tylko pojedyncze okazy. Do odzielnej kategorii zaliczono Karpie złowione w zbiornikach z podgrzaną wodą poprzez kanały zrzutowe elektrowni. Stanowią one łącznie 21% wszystkich karpi złowionych w wodach

karp-cisnienie-żerowanie

KARPIOWY SEZON

Najlepszym okresem połowu okazał się okres od maja do września. W tym najlepszy miesiąc na zasiadkę to maj. Właśnie w maju złowiono najwięcej karpi bo aż 24% wszystkich ryb. Sierpień także okazał dobrym mesiącem, 20% karpi złowiono właśnie w sierpniu. Natomiast w wodach bieżących w tym samym okresie odestek złowionych karpi waha się na poziomie 8%. Od października do kwietnia złowiono łącznie 10% 5 karpi. W chłodnych porach roku odsetek złowionych karpi w wodach stojących wynosi 35%. Z czego 1/3 ryb to karpie złowione w podgrzanych wodach stojących i bieżących.

WPŁYW CIŚNIENIA NA BRANIE KARPIA

karp-cisnienie-żerowanie

Ciśnienie atmosferyczne ma duży wpływ na żerowanie karpi, ponieważ karpie są rybami które posiadają pęcherz pławny. Więcej o wpływie ciśnienia możecie przeczytać tu. A tym czasem wracamy do statystyki. Przy ciśnieniu na poziomie 900-1009 hPa, mierzonym na wysokości Warszawy, złowiono 93% karpi. Jak wynika z wykresu na najlepsze brania można liczyć przy ciśnieniu pomiędzy 1000 a 1009 hPa. Przy tym ciśnieniu złowiono aż 51% karpi. Przy ciśnieniu na poziomie 900 - 999 hPa można liczyć na równie dobre brania ponieważ złowiono nieco mniej bo 42% karpi. Przy ciśnieniu w granicach 980 - 989 hPa i 1010 - 1019 hPa można liczyć tylko na przypadkowe brania ( 7% ryb). Karpiom najbardziej odpowiadają warunki w których ciśnienie jest na stałym poziomie. Przy delikatnych wahaniach nie przekraczających 10 hPa w ciągu trzech kolejnych dni złowiono 79% karpi. Przy ciśnieniu delikatnie spadającym lub wzrastającym złowiono 21% ryb. Natomiast przy szybkich spadkach i wzrostach ciśnienia łowienie ryb było stratą czasu. Łączny procent złowionych ryb w tym okresie nie przekracza 1% ( 5 szt.).

KIERUNEK WIATRU A BRANIA KARPIA

karp-cisnienie-żerowanie

W 64 przypadkach wiatry wiały z kierunków zmiennych lub też było bezwietrznie. Najbardziej sprzyjającymi wiatrami były wiatry wiejące z północnego zachodu ( 17% ). Wiatry wiejące z zachodu, poludniwego zachodu, południa, i północnego wschodu można ocenić na sprzyjające, ponieważ towarzyszyły ( 11% - 13%) braniom. Najmniej sprzyjające wiatry to wiejące z północy, wschodu i południowego wschodu.

FAZY KSIĘŻYCA A BRANIA KARPIA

karp-cisnienie-żerowanie

Najbardziej sprzyjającą fazą księżyca jest przełom nowiu i pierwszej kwadry Księżyca ( od 5 do 11 dnia cyklu). Ponad przeciętny jest okres nowiu Księżyca ( pierwszy i ostatni dzień cyklu ). Na przełomie pełni i drugiej kwadry Księżyca ( pierwszy i ostatni dziń cyklu ) można się spodziewać brań na średnim poziomie. Słabe brania występują w okresie pełni Księżyca oraz przed i po nowiu Księżyca.

PRZYNĘTY KARPIOWE

karp-cisnienie-żerowanie        karp-cisnienie-żerowanie

Najlepszą przynętą na duże karpie okazały się wszelkiego rodzaju kulki proteinowe. To właśnie na nie złowiono 33% (126 szt.) z pośród 377 ryb gdzie udało się ustalić przynęte. Drugą co do skuteczności połowu okazała się kukurydza konserwowa. Okazała się skuteczna w 59 przypadkach. Natomiast na tzw. kanapki złowiono 9 szt. Łącznie na te przynęty złowiono 18% karpi. W trzeciej kolejności znalazły się ziemniaki. Złowiono na nie 49 ryb ( 13% ). Wędkarze łowiący na robaki używali głównie białych ( 20 szt. ), następnie czerwone ( 14 szt. ) i rosówki ( 9 szt. ). Łącznie na robaki złowiono 43 ryby co stanowi 12%. Na różnego rodzaju ciasta złowiono 24 karpie ( 6% ), na makarony 20 ( 5% ), na groch i fasolę 15 ( 4% ). Na pozostałe przynęty roślinne typu chleb, pęczak, ryż, płatki owsiane itp. złowiono łącznie 15 ryb ( 4% ). Nie brakło również karpi złowionych na nietypowe przynęty takie jak gumki, obrotówki, martwe uklejki itp. Stanowią one 15 ryb czyli ( 4% ). Średnia waga karpi złowionych tymi nietypowymi metodami wynosi 12 kg. Najmniejszy z nich ważył 9 kg, największy 17,8 kg. Wyciągnięto również 2 karpie z przerębli na mormyszkę i błystkę podlodową. Więcej na temat przynęt możecie się dowiedzieć w tym miejscu.