Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

łowienie karpi latem

Lato jest najprzyjemniejszym sezonem dla każdego, zaczynają się urlopy i nadchodzi czas na dłuższą zasiadkę dla tych karpiarzy, którzy nie mają często czasu aby dłużej posiedzieć nad wodą. Nie podlega dyskusji, że lato jest okresem gdzie karpie bardzo dobrze żerują, co nie znaczy, że jest je łatwiej złowić, wręcz przeciwnie. Lato różni się od innych pór roku ilością pokarmu naturalnego w zbiornikach. Wiosną pokarmu jest mało i jeśli zlokalizujemy płytką wodę, gdzie karp żeruje możemy liczyć na sukces. Jesienią wybierzemy głębszą wodę co w jakimś stopniu ograniczy nasze poszukiwanie ryb. Latem karpie są rozproszone po całym zbiorniku, co często utrudnia znalezienie odpowiedniego miejsca. W czasie ciągłych upałów musimy szukać najgłębszych miejsc zbiornika, ponieważ jest tam bardziej natleniona woda niż pod powierzchnią. Na dodatek dochodzi duża ilość pokarmu naturalnego w formie ochotki, ślimaków czy racicznic, co utrudnia do skuszenia karpia na nasza przynętę. Często aby sprowokować karpia do brania należy dostosować się do tego co występuje w wodzie. Jeśli mamy kamerkę podwodną będzie nam trochę łatwiej podejrzeć jaki naturalny pokarm znajduję się w wodzie. Karpiarze którzy nie posiadają jej są zmuszeni do obserwacji brzegu i płytkiej wody, warto wejść do niej odchylić kilka przybrzeżnych kamieni i zobaczyć co pod nimi się znajduję. Często można znaleźć różnego typu owady.

karp-latem-racicznice                  karp-latem-ochotka

Oprócz dostosowania przynęty do zbiornika ważne jest znalezienie samego miejsca żerowania karpi. Często latem można zaobserwować wygrzewające się karpie tuż pod powierzchnią wody. Aby zaobserwować takie zjawisko można wejść na pobliskie drzewo. Dotyczy to mniejszych zbiorników, ponieważ na dużych zaporówkach ciężko zaobserwować karpie wygrzewające się pod powierzchnią wody.

karp-latem-wygrzewajace-sie-karpie

Jeśli znajdziemy się nad zaporówką warto obserwować wodę przez dłuższą chwilę i wypatrywać spławów naszych ulubieńców. Spławy nie gwarantują nam że karpie będą akurat brały ale mamy przynajmniej pewność, że w tym miejscu karpie są.

karp-latem-splawy-karpia

Należy pamiętać, że karpie napewno będą tam gdzie występuje ich naturalny pokarm. Warto wybierać miejsca gdzie są zatopione zaczepy w postaci drzew i innych zawad, są to kryjówki dużych karpi.

karp-latem-zatopione-drzewa

MIEJSCE POŁOŻENIA ZESTAWU

Jeśli łowimy na zaporówce to najprawdopodobniej jest też koryto, które jest dobrym miejscem położenia zestawu. Podwodne górki, garby, półki na spadzistym dnie czy innego typu przeszkody.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Musimy również zwrócić uwagę na warunki takie jak: temperatura wody czy natlenienie. Nie podlega dyskusji, że najlepiej natlenionymi wodami są rzeki, ponieważ woda jest w ciągłym ruchu, jednak złowić karpia na naszych rzekach jest strasznie trudno i wymaga to wiele czasu i przygotowania. Zawodowi karpiarze zanim wybiorą się na dużą rzękę nęcą wybraną miejscówkę nawet 2 tygodnie zanim przystąpią do zasiadki. Polecam film Pawła Szewca, który przed zasiadką nęcił swoją miejscówkę 2 tygodnie kukurydzą i kulkami. Jednorazowo wrzucając 30 kg kukurydzy i 10 kg kulek co drugi dzień. Innym rozwiązaniem jest znalezienie głębokiej wody lub takiej zaporówki gdzie rzeka wpada do zbiornika, co powoduje natlenienie wody w naturalny sposób.

WYBÓR MIEJSCÓWKI

Jeśli przyjedziemy nad wodę i będzie wietrzna pogoda lepiej wybrać brzeg w którym wiatr nam będzie wiał w twarz, ponieważ fale odbijające się o brzeg samoczynnie będą natleniały wodę. Fale przyczyniają się również do wypłukiwania z dna naturalnego pokarmu karpi. Dobrze natlenionymi miejscami są także kąpieliska często omijane przez karpiarzy. Kąpiący się ludzie bardzo dobrze natleniają wodę, dlatego też dobrze jest usiąść tak aby mieć dostęp do takich miejsc z drugiego brzegu. Gdy ludzie przestaną się kąpać a na wodzie zrobi się cicho warto jeden zestaw wywieźć właśnie tam.

TEMPERATURA WODY

Istotną rzeczą jest również temperatura wody. Najbardziej optymalną temeperaturą dla karpi jest 20 - 22 C. W miejscach gdzie woda przekracza 25 stopni lepiej sobie odpuścić łowienie. W upalne dni lepiej jest łowić na większych głębokościach.

WYRÓŻNIANIE PRZYNĘT

Wiemy dobrze, że woda w okresach letnich posiada urozmaiconą roślinność, dlatego warto czasami na haczyku umieścić kulkę przearomatyzowaną, która będzie znacznie się wyróżniać zapachem.

NĘCENIE

Jeśli łowimy na zaporówkach warto przed zasiadką zanęcić łowisko. Ułatwi nam to ściągnięcie karpi w dane miejsce. Nęcenie takie powinno trwać około tygodnia z czym dzień przed zasiadką zmniejszamy porcję a podczas zasiadki nęcimy punktowo. Dzienna porcja jest uzależniona od łowiska. Należy uwzględnić ilość drobnicy w łowisku, która może nam wszystko wyjeść. Drobnica w łowisku jest wskazana, ponieważ robi dużo hałasu w wodzie co ściągnie karpie w łowisko, dlatego też nie bójmy się stosować kukurydzy czy konopi a nawet zanęt sypkich. Często zdarza się jednak, że nie mamy na to czasu, albo nasze zasiadki trwają zbyt krótko wtedy musimy używać przynęt i zanęt szybko pracujących. Najlepszym sposobem na dobre zanęcenie łowiska jest wysypanie peletu w łowisku o dwóch wielkościach. Jeden mały około 8 mm a drugi większy około 15 mm, zapewni nam to pracę peletu przez dłuższy czas. Mały pelet zacznie działać odrazu natomiast ten większy zacznie pracować później i wytrwa w wodzie dłużej niż ten mały.