Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Przynęty karpiowe, nowe i tradycyjne, techniki, porady,nowości

Ilość przynęt karpiowych jest niezliczona, doskonale wiemy, że nie ma przynęty uniwersalnej, która sprawdzała by się na każdym łowisku. Każde łowisko rządzi się swoimi prawami, dlatego też jesteśmy zmuszeni eksperymentować aby osiągnąć upragniony efekt.

Postaram się przybliżyć najczęściej stosowane przynęty, oraz takie z którymi rzadko się spotkamy nad wodą.


Kulki proteinowe

Nie podlega dyskusji, że kulki proteinowe są obecnie najczęściej spotykanymi przynętami wśród karpiarzy. Jest to najlepszy sposób selekcji ryby co do wielkości. Zdaża się, że na kulkę 20 mm złowimy lina czy też płoć, lecz jest to sporadyczne zjawisko, a ryby tego typu są najczęściej zapięte od zewnątrz.

Rozróżniamy podstawowy podział kulek na pływające tzw. pop upy oraz tonące. Dzielimy je również na kulki śmierdzące (na bazie mączek rybnych), słodkie (na bazie ekstraktów roślinnych) oraz mieszane (połączenie składników lub zapachów w miksie).

Często stosowaną regułą wśród karpiarzy przy połowie na tą przynęte jest używanie kulek śmierdzących jesienią a słodkich wczesną wiosną. Zdania jednak na ten temat są podzielone. Ja uważam, że nie ma reguły i głównie zależy to od danego łowiska.


Kukurydza

Wcześniej gdy nie było kulek tak popularnych jak dzisiaj, często karpie łowiono za pomocą kukurydzy, która jest o wiele tańsza a przy tym równie skuteczna, jednak nie jest tak skuteczna jak kulki jeśli chodzi o selekcje ryb co do wielkości. Często łowiąc na kukurydze mamy do czynienia z braniami leszczy, które są nie porządanym zjawiskiem, zwłaszcza gdy wywozimy nasze zestawy na znaczne odległości.


Paluszek krabowy

Jest to mało znana przynęta karpiowa. Zakłada się ją na haczyk za pomocą nierozpuszczlanej siatki i formuję w kształcie kulki.


Krewetki

                

Dość mało znana przynęta, lecz dobrze się sprawdza na zbiornikach komercyjnych, gdzie ryby często podchodzą z dystansem do kulek proteinowych.


Banan

Banan jest przynętą, której nie da się założyć na włos, dlatego stosuje się do tego nierozpuszczalne siatki.


Tuńczyk

Tuńczyk jest często stosowany przez karpiarzy jako zanęta, można ją również założyć na włos za pomocą siatki nierozpuszczalnej.


Wędzona makrela

                

Wędzona makrela stosowana na włos za pomocą nierozpuszczalnej siatki.


Białe robaki

                

Białe robaki są jedną z częściej stosowanych przynęt wśród wędkarzy, jednak są narażone na drobnice. Istnieje jednak sposób, który pozwala częściowo ograniczyć branie leszczy czy płoci. Pierwszym sposobem jest oklejenie kulki pływającej białymi robakami.

                

Drugim sposobem jest stosowanie klipsów z robakami na które nadziewamy robaki.


Ziarna na włosie

                

Do tej pory takie przynęty jak konopie czy sezam nie można było założyć na włos, jednak istnieje na rynku guma, która to umożliwia. Jest ona bezbarwna i bezwonna. Sprzedawana w pojemniczkach jak żel do włosów. Aby przygotować taką przynęte wyciągamy z pudełka kawałek gumy i oklejamy ją ziarnami. Formujemy w kształt kulki i zakładamy na włos.


Orzechy

                                 

Pistacje, orzechy laskowe i migdały stosowane są na łowiskach o dużej presji, gdzie ryby obawiają się kulek proteinowych.


Pelet

Pelet jest z reguły stosowany do nęcenia karpi, jednak można go zastosować także jako przynęte. Problem pojawia się przy miękkim pelecie, lecz też jest na to sposób pokazany na filmie poniżej.


Fasola ciecierzyca i groch

                                 

Zapomniane już przynęty, które niegdyś stosowano z dużym powodzeniem.


Ślimaki, chrząszcze i małże

                                 

Czasami warto spróbować z pokarmem naturalnie wystepującym w zbiorniku, jeśli już nic się nie sprawdza.


Ziemniaki

Ziemniaki były skuteczną i popularną przynętą gdy jeszcze nie było kulek proteinowych.


Karma dla psów

Karma może być stosowana zarówno jako zanęta jak i przynęta. Przed zastosowaniem należy ją namoczyć aby nie pływała.


Ser żółty i pleśniowy

Ze względu na swój zapach często zachęca karpia do spróbowania przynęty.


Rosówka

Nie trzeba nikomu przedstawiać tej przynęty.